Książki dla kobiet,  Księżniczka

Czy można zmusić kogoś do bycia księżniczką? Danielle Steel “Księżniczka”

W ostatnim czasie sięgnęłam po książkę Danielle Steel pt. “Księżniczka” (https://www.taniaksiazka.pl/ksiezniczka-danielle-steel-p-1391960.html). Na ogół takie tytuły odstraszają mnie od przeczytania danej książki, ale tym razem postanowiłam zaryzykować, gdyż wiele dobrego słyszałam o autorce. Muszę przyznać, że moje obawy były bezpodstawne, a ryzyko się opłaciło. Książka mnie zachwyciła, wciągnęła i dała wiele przyjemności z czytania. Rzadko kiedy zdarza mi się wpadać w taki zachwyt po przeczytaniu książki, ale teraz nie mogę się wprost powstrzymać. 

Czy warto się ukrywać?

Główną bohaterką “Księżniczki” jest Charlotte. Jest to młoda dziewczyna, córka królewskiej pary, która musi uciec z rodzinnego dworu i zacząć się ukrywać. Powód takiej sytuacji jest dość prosty, a zarazem tragiczny. Wybucha Druga Wojna Światowa, a rodzina królewska w obawie o życie następczyni tronu wysyła ją do zaufanej rodziny szlacheckiej. Życie w ukryciu okaże się niezwykle trudne i zgoła inne od tego, co do tej pory było jej udziałem. Dziewczyna dowie się wielu nowych rzeczy, pozna zwyczajne życie. Przekona się także, czym jest miłość, przyjaźń. Emocje i uczucia, które do tej pory nie były jej znane. Jak potoczy się życie Charlotte? Jak długo będzie musiała się ukrywać? A może już nigdy nie przyzna się do tego, kim tak naprawdę jest? Nie chcę zdradzać szczegółów dotyczących dalszej fabuły książki, dlatego zachęcam każdego do sięgnięcia po nią. Z pewnością warto.

Sielska opowieść o trudnych czasach

Książka napisana jest niezwykle ciekawie. Fabuła wciąga i na długo zapada w pamięć. Sam pomysł ukrycia księżniczki wśród zwyczajnych ludzi nie jest może najoryginalniejszy, ale to, w jaki sposób, autorka to wszystko opisała, zasługuje na pochwałę. Umiejscowienie akcji w czasie historycznie trudnym, jakim jest wojna, pozwala nam wczuć się bardziej w całą sytuację. Ogromnym plusem okazują się także przepiękne, żywe i realistyczne opisy przyrody, opisy wiejskiego świata. Autorka bardzo dobrze wpływa na emocje czytelnika, pozwalając mu na częstą refleksję. Muszę przyznać, że bardzo często wzruszałam się podczas czytania tej powieści.

Bohaterowie wykreowani są naprawdę szczegółowo. Autorka zadbała o wszystko. Bardzo wyraźnie można zaobserwować przemianę, jaka zachodzi w głównej bohaterce wraz z upływem czasu i nabywaniem całkiem nowych doświadczeń. Z wieloma cechami głównej postaci utożsamiałam się i widziałam siebie w niej.

Książka napisana jest prostym i zrozumiałym językiem. Fabuła jest spójna. Tak naprawdę nie ma się do czego przyczepić, dlatego zachęcam każdego do sięgnięcia po tę powieść. Warto.

Obraz autorstwa Free-Photos z Pixabay